Adaptacja w przedszkolu

Pierwszy miesiąc w przedszkolu jest miesiącem adaptacyjnym. Aby ułatwić maluchowi przekroczenie progu przedszkola dzieci i rodzice uczestniczą w zajęciach adaptacyjnych w miesiącu maju i czerwcu. W czasie dyżuru wakacyjnego dzieci nowo przyjęte bawią się w ogrodzie przedszkolnym pod opieką rodziców. We wrześniu w zależności od sytuacji emocjonalnej dziecka i procesu adaptacji, rodzice mogą przez kilka pierwszych  dni przebywać razem z dzieckiem czasie zabaw.

W czasie trwania zajęć adaptacyjnych i dni otwartych rodzice mogą dowiedzieć się o potrzebach dziecka w pierwszych dniach w przedszkolu, porozmawiać z nauczycielem, psychologiem i dyrektorem przedszkola, którzy udzielają wskazówek dotyczących radzenia sobie z trudnymi emocjami pojawiającymi się u dzieci, a czasem i rodziców. Pomagają w przygotowaniu dziecka do rozpoczęcia przedszkolnej zabawy. Poznają personel, sale, zwyczaje i zabawy w których uczestniczy dziecko. W początkowej fazie , dla zwiększenia poczucia  bezpieczeństwa w nowym miejscu dzieci bawią się w towarzystwie swoich rodziców.