„Skupiam uwagę”- zajęcia z koncentracji uwagi Prowadząca: Zuzanna Stegman

(1 raz w tygodniu po ok. 20-30 min)
Zajęcia przeznaczone dla dzieci 5-6 letnich

Koncentracja wpływa na wszystkie zdolności potrzebne do nauki, jest umiejętnością skupiania się na tym co robimy. Umiejętność ta rozwija się stopniowo w toku życia jednostki. U malutkich dzieci mamy do czynienia z uwagą mimowolną, natomiast uwaga dowolna, kierowana rozwija się z czasem. Dzięki prawidłowej koncentracji jesteśmy w stanie kierować naszą uwagą, dostrzegać i robić to co istotne w danym momencie. Trudności z koncentracją uwagi są obecnie problemem często spotykanym u dzieci. Wiele dzieci jest nadmiernie pobudzonych co wpływa na łatwe rozproszenie ich uwagi. Jest to częstym powodem niepowodzeń szkolnych u dzieci, gdyż nie są one w stanie wysiedzieć spokojnie na lekcji, skupić się na wykonywanym zadaniu, zapamiętać co jest zadane i jakie przybory należy przynieść do szkoły. Dlatego im lepiej dziecko będzie umiało koncentrować się na wykonywanym zadaniu tym łatwiej będzie mu osiągnąć sukces szkolny. W trakcie zajęć „Skupiam uwagę” dzieci będą rozwiązywać zadania, które wymagać będą od nich pełnej koncentracji zarówno na wysłuchaniu polecenia jak i jego poprawnej realizacji. Dodatkowo będą doskonalić umiejętności potrzebne im do podjęcia nauki w szkole.

Cele zajęć:

• kształtowanie umiejętności koncentracji uwagi na wykonywanym zadaniu
  • kształtowanie umiejętności radzenia sobie z sytuacjami trudnymi
  • kształtowanie umiejętności podporządkowywania się regułom i zasadom
  • rozwijanie myślenia logicznego
  • doskonalenie percepcji wzrokowej
  • doskonalenie pamięci
  • rozwijanie wyobraźni
  • doskonalenie sprawności manualnej i koordynacji wzrokowo- ruchowej