Twórcze zabawy plastyczne

Twórcza aktywność plastyczna odgrywa w życiu dziecka bardzo ważną rolę. Jest to jeden ze składników wychowana estetycznego, którego istotą jest pobudzanie tego, co indywidualne w człowieku przy równoczesnym zwracaniu na harmonijny rozwój jednostki . W czasie zabaw twórczych dziecko bawi się kolorami, układa kompozycje i nazywa swoje „dzieła”. Angażując się w nie wyraża samego siebie, odzwierciedla w pracy wszystko, co poruszyło jego świadomość, wyobraźnię, przeżycia, wzruszenia. Rysuje to, co wie na dany temat, co widzi- kolorystycznie, barwnie i z fantazją. Bawi się pędzlem, kredką, plasteliną.

W. Leżańska uważa, że przyroda i sztuka są narzędziami do kształtowania uczuć, rozwijania wyobraźni i twórczej aktywności podczas malowania , rysowania, a także tańca i śpiewie. Dziecięce prace urzekają prostotą, barwą, naiwnością . Dlatego zabawy plastyczne w przedszkolu pełnią tak ważną rolę w życiu i rozwoju małego dziecka.

Głównymi celami zabaw jest rozwijanie kreatywności, wyobraźni twórczej i myślenia Uwrażliwienie dziecka na otaczający świat oraz rozbudzenie ciekawości i pobudzenie zainteresowań Wiek przedszkolny to okres wzmożonej zabawy i nauki przez zabawę. W tym okresie następuje silny rozwój w sferze intelektualnej wzmaga się wyobraźnia i abstrakcyjne myślenia.

Uczestnictwo w zabawach umożliwia dzieciom wszechstronny rozwój i nabywanie umiejętności charakterystycznych dla jego wieku. Twórcze zabawy plastyczne przygotowują dziecko do sprostania późniejszym wymaganiom dociekliwości, przedsiębiorczości, niezależności w ocenach i sądach, innowacyjności oraz umiejętności pracy w grupie